Weekly Scoreboard: 10/05 - 10/11

A look at scores and stats from Sweet Grass County High School sports.

PREP FOOTBALL

Sweet Grass County 41, Three Forks 0

At Three Forks

Score by Quarters

SGHS 7 0 21 13 — 41

TF 0 0 0 0 — 0

Scoring Summary

First Quarter

SGHS — Hayden Mosness 20-yard catch from Blake Finn (Junion Mosness KICK), 5:41.

Second Quarter

No scoring.

Third Quarter 

SGHS — Casey Gunlickson 88-yard kickoff return (Mosness KICK), 12:00.

SGHS — Finn 1-yard run (Mosness KICK), 7:28.

SGHS — John Rennie 27-yard run (Mosness KICK), 4:22.

Fourth Quarter

SGHS — Nathan Baker 7-yard run (Mosness KICK NO GOOD), 9:37.

SGHS — Orry Carroccia 6-yard run (Mosness KICK), 7:33.

TEAM STATISTICS

SGHS TF

Rsh-yds 51-323 27-135

Comp-Att-Int

6-13-1 12-35-2

Passing 105 118

Total Off. 428 253

Fmb-lost 3-2 0-0

Pen-yds 8-70 8-67

INDIVIDUAL LEADERS

RUSHING — SGHS: John Rennie 21-192, Orry Carroccia 11-79, Nathan Baker 5-29, Casey Gunlikcon 4-16, Jacob Roberts 1-10, Dawson Laverell 1-3, Blake Finn 1-(-3), Braedon Stosich 2-(-3); TF: No. 14 7-72, Payden Lynn 13-54, Tanner Sayers 4-6, Conner Woodall 3-3.

PASSING —SGHS: Laverall 3-4-76-0, Finn 3-9-29-1; TF: No. 14 10-31-90-0, Sayers 2-4-21-0.

RECEIVING — SGHS: Hayden Mosness 2-55, Carroccia 2-41, Gunlickson 2-9; TF: Tristan Miller 7-65, Lynn 2-29, Michael Bloch 1-21, Sayers 1-3, Gavin Foth 1-0.

CLASS B SOUTH DISTRICT STANDINGS

Overall Conf.

Whitehall 7-0 5-0

Manhattan 5-1 4-1

Jefferson 5-2 3-2

Big Timber 4-3 3-2

Townsend 2-4 2-3

Columbus 1-4 1-3

Three Forks 2-4 1-4

Red Lodge 0-5 0-4

CLASS B RANKINGS

Record Prv

1. Eureka 6-0 1

2. Whitehall 7-0 2

3. Bigfork 5-0 3

4. Fairfield 6-0 4

5. Manhattan 5-1 5

6. Colstrip 6-1 6

7. Huntley Project 5-2 8

8. Shelby 4-2 9

9. Jefferson 5-2 7

10. Big Timber 4-3 10

PREP CROSS COUNTRY

Crazy Mountain Run

At Big Timber, Oct. 7

Varsity Boys Team Standings

Team scores: 1. Park 48, 2. Roberts 51, 3. Red Lodge 59, 4. Shepherd 72, 5. Three Forks 109. Incomplete: Sheridan, Joliet, Sweet Grass County, Roundup, Ryegate, Bridger, Lima. 

INDIVIDUAL RESULTS (Top 10 and notables): 1. Boone Schmaltz, ROB, 18:04.31; 2. Riain Deavel, SHER, 18:16.04; 3. Luke Dovorak, SHER, 18:17.63; 4. Conor Person, PARK, 18:25.43; 5. Andy Van Ornum, ROB, 18:40.18; 6. Patrick Richardson, SHEP, 18:50.11; 7. Jakob May, JOL, 19:06.42; 8. Bryce Olson, TF, 19:10.53; 9. David Durgan, PRK 19:15.50; 10. Maddox Rubie, RL, 19:23.18; 20. Graysen O’Connor, SGHS, 20:34.35.

Varsity Girls Team Standings

Team Scores: 1. Roundup 19, 2. Red Lodge. Incomplete: Lima, Park, Shepherd, Three Forks, Ryegate, Winnett-Grass Range, Sweet Grass County, Belfry, Joliet, Columbus.

INDIVIDUAL RESULTS (Top 10 and notables): 1. Reata Crafton, LIMA, 24:24.33; 2. Reagen Smith, PARK, 24:26.83; 3. Brookelynn Burekley, RND, 24:30.14; 4. Rylee Green, RND, 24:33.16; 5. Keani Lundin, SHEP, 24:41.07; 6. Traci Johnston, TF, 24:42.57; 7. Denise Battle, RYE, 24:43.74; 8. Hannah Wilson, TF, 24:43.74; 9. Anna Gillis, RND, 24:45.30; 10. Tawny Browning, WG, 24:50.38; 16. Kailey Forrey, SGHS, 25:11.86.

Junior Varsity Boys’ notable

7. Ty Ferguson, SGHS, 23:17.24.

 

Category:

Add new comment

Filtered HTML

  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.